LM2575-12WT
  • 1
Product Category : Switching Voltage Regulators
Synchronous Rectifier : No
Mounting Type : Through Hole
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Microchip Technology
Minimum Quantity : 350
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min) : 4V
Function : Step-Down
Topology : Buck
Supplier Device Package : TO-220-5
Part Status : Active
Packaging : Bulk
Voltage - Output (Max) : -
Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 1A
Frequency - Switching : 52kHz
Voltage - Output (Min/Fixed) : 12V
Package / Case : TO-220-5
Voltage - Input (Max) : 40V
Series : -
Description : IC REG BUCK 12V 1A TO220-5